Sezoninių pokyčių poveikis vitaminų poreikiui ir imunitetui

Keičiantis metų laikams nuo žydinčių pavasario dienų iki gaivių rudens vakarų, keičiasi ne tik aplinka, bet ir mūsų organizmo mitybos poreikiai. Besikeičiantys orai gali smarkiai paveikti mūsų imuninę sistemą, todėl, norint palaikyti optimalią sveikatą, reikia koreguoti vitaminų vartojimą. Suprasti, kaip šie poreikiai keičiasi priklausomai nuo metų laikų, yra labai svarbu, kad mūsų imuninė sistema būtų stipri ištisus metus.

Sezoninis poveikis vitaminų vartojimui ir imuninei sveikatai

Pavasaris ir vasara:

Šiltuoju metų laiku mūsų organizmui naudingi saulės spinduliai, kurie skatina vitamino D – labai svarbios maistinės medžiagos imuninei funkcijai – gamybą. Vitaminas D yra unikalus, nes oda jį sintetina veikiama UV saulės spindulių. Jis atlieka svarbiausią vaidmenį reguliuojant imuninį atsaką ir užkertant kelią pernelyg aktyviam imunitetui, kuris gali sukelti tokias ligas kaip išsėtinė sklerozė ir reumatoidinis artritas.

Tačiau net ir saulėtais metų laikais kai kurie asmenys gali būti nepakankamai veikiami saulės dėl gyvenimo būdo uždarose patalpose, apsauginių priemonių nuo saulės naudojimo arba gyvenimo vietovėse, kuriose tiesioginiai saulės spinduliai yra ribojami. Taigi, labai svarbu užtikrinti pakankamą vitamino D kiekį per mitybą arba vartojant maisto papildus. Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino D, yra riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša ir skumbrė, praturtinti maisto produktai ir maisto papildai.

Ruduo ir žiema:

Rudenį ir žiemą sumažėjus saulės spindulių, paprastai sumažėja ir vitamino D sintezė, todėl reikia daugiau naudoti maisto šaltinius arba maisto papildus. Be to, šie šaltesni mėnesiai dažnai tapatinami su gripo sezonu. Vitaminas C tampa ypač svarbus, nes jis palaiko įvairių imuninių ląstelių funkciją ir apsaugo nuo oksidacinio streso. Tinkamas vitamino C vartojimas yra labai svarbus, nes padeda sumažinti peršalimo ligų sunkumą ir trukmę. Turtingi vitamino C šaltiniai yra citrusiniai vaisiai, braškės, kiviai, paprikos ir tamsūs lapiniai žalumynai.

Be vitaminų D ir C, žiemos mėnesiais reikia daugiau vitamino B6 ir vitamino E, kurie padeda kovoti su padidėjusiu stresu ir depresija, dažnai susijusia su trumpėjančiomis dienomis ir ilgesnėmis naktimis. Vitaminas B6 labai svarbus neurotransmiterių sintezei, kuri turi įtakos nuotaikai ir miegui – abu šie veiksniai svarbūs sveikai imuninei sistemai. Vitaminas E yra antioksidantas, padedantis apsaugoti imunines ląsteles nuo pažeidimų infekcijų metu.

Sezoniniai imunitetą stiprinantys patarimai

Norėdami prisitaikyti prie sezoninių pokyčių ir palaikyti imuninę sveikatą, apsvarstykite šias strategijas:

Saugiai padidinkite saulės spindulių poveikį:

Pavasarį ir vasarą kelis kartus per savaitę 10-15 minučių pabūkite saulėje, kad paskatintumėte natūralaus vitamino D gamybą. Atkreipkite dėmesį į odos apsaugą ir suderinkite saulės spindulių poreikį su odos pažeidimo rizika.

Derinkite mitybą prie metų laikų:

Įtraukite sezoninius vaisius ir daržoves, kuriuose gausu imunitetą palaikančių vitaminų. Vasaros salotos, kuriose gausu šviežių vaisių ir daržovių, gali padidinti vitamino C ir kitų antioksidantų kiekį, o sočios žiemos sriubos su tamsiais lapiniais žalumynais ir šakninėmis daržovėmis gali suteikti vitamino A, C ir E.

Apsvarstykite kokybiškus maisto papildus:

Ypač rudens ir žiemos mėnesiais apsvarstykite galimybę papildyti vitamino D ir vitamino C atsargas, kad palaikytumėte optimalų jų kiekį. Pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu, kad nustatytumėte kurie vitaminai imunitetui Jums tinkami.

Būkite aktyvūs:

Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ištisus metus. Šiltuoju metų laiku tokia veikla lauke, kaip žygiai pėsčiomis, važinėjimas dviračiu ir plaukimas, gali padėti padidinti saulės spindulių poveikį ir pagerinti bendrą sveikatos būklę. Šaltesniais mėnesiais fizinę būklę ir imunitetą palaikyti gali veikla patalpose, pavyzdžiui, joga, pilatesas ir treniruotės namuose.

Valdykite stresą:

Sezoninis afektinis sutrikimas (SAD) ir padidėjęs stresas tamsesniais mėnesiais gali susilpninti imuninę sistemą. Tokia veikla kaip meditacija, skaitymas ir kiti atpalaiduojantys pomėgiai gali padėti suvaldyti stresą ir palaikyti imuninę funkciją.

Išvada

Sezoniniai pokyčiai daro didelę įtaką mūsų organizmo vitaminų poreikiams ir imuninei sveikatai. Suprasdami šiuos pokyčius ir atitinkamai pakoreguodami mitybą, gyvenimo būdą ir maisto papildų vartojimą, galime palaikyti stiprią imuninę sistemą, galinčią atremti ligas ištisus metus. Priimdami metų laikų ritmą, savo sveikatos priežiūros praktiką suderinkime su cikliškais jų pokyčiais, o tai yra raktas į ilgalaikę gerą savijautą.

Daugiau apie vitaminų naudą ir maisto papildus skaitykite svetainėje: Aconitum.lt