Kaip parduoti mišką?

Parduodant mišką reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių. Tai – vienas iš vertingiausių nekilnojamojo turto objektų Lietuvoje. Tai reiškia, kad dažniausiai net kelių hektarų miško pardavimas reikalauja tikslaus sprendimų priėmimo. Priešingu atveju, pavyzdžiui, netinkamai nustačius miško kainą ar pasirinkus netinkamą miško supirkėją, galima prarasti nemažą dalį potencialių pajamų. Kad taip neatsitiktų, sekite žemiau pateiktus miško pardavimo patarimus.

Teisiniai aspektai

Pirmas žingsnis parduodant mišką – įsitikinti, kad suprantate visus teisinius aspektus. Prieš pradėdami savo mišką pardavinėti, turėsite gauti visus reikiamus leidimus: dėl to turite kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT). Todėl prieš galutinai apsispręsdami savo mišką parduoti, turėtumėte įsitikinti, kad žinote tikslią miško pardavimo tvarką bei susijusias miško pardavimo peripetijas.

Miško pardavimo skelbimas

Kai pasirūpinsite visais teisiniais aspektais ir gausite leidimus iš Nacionalinės žemės tarnybos, galėsite judėti toliau ir pradėti miško pardavimo procesą. Pirma turėsite nuspręsti, kokius kanalus naudosite reklamai ir kiek pinigų esate pasirengę išleisti rinkodarai. Yra įvairių galimybių miško pardavimui. Jį parduoti galite tiesiog generiniuose skelbimų puslapiuose, specializuotose miškų skelbimų portaluose, miškininkystės paslaugų puslapiuose, kreipdamiesi į miškų supirkėjus ar dalyvaudami miškų aukcione.

Miško kainos nustatymas

Nustatant miško kainą, reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių. Miško sklypo dydis, jo lokacija ir pasiekiamumas (privažiavimas), bet kokie jo patogumai ar gamtinės savybės, dabartinės rinkos tendencijos ir net tokie veiksniai kaip jo istorija – visa tai gali turėti įtakos kainai, kurią galėsite gauti už savo mišką. Taip pat svarbu nuspręsti ar mišką parduosite tik iškirtimui ar su žeme. Norint tiksliai įvertinti savo turto vertę, rekomenduojama kreiptis pagalbos į profesionalų miškininką, miškininkystės paslaugas teikiančią įmonę ar miškų supirkėją. Atlikę profesionalų miško vertinimą jūs galėsite tiksliai žinoti, kiek yra vertas jūsų pardavimui paruoštas nekilnojamasis turtas. Taip pat galite pasinaudoti ir miško kainos skaičiuoklėmis, kurios reikalauja tik kadastrinio numerio.

Derybos

Kai ateina laikas derėtis su potencialiais pirkėjais, svarbu būti pasiruošusiems. Turėtumėte gerai suprasti, kiek vertas jūsų miškas, kad žinotumėte, kada priimti pasiūlymą ir kiek galite nusileisti derybose. Tam tikslui svarbu žinoti ne vien tik miško kainą rinkoje, bet reikia suprasti ir miško vertinimo kriterijus, kuriuos turėtumėte išsiaiškinti konsultacijos su miško vertintoju metu.

Sandorio sudarymas

Kai susitarsite su pirkėju, ateis laikas sudaryti miško pirkimo-pardavimo sandorį. Tai reiškia, kad reikia pasirašyti miško pirkimo-pardavimo sutartį ir perduoti visus nuosavybės dokumentus naujajam savininkui. Sutartį būtina patvirtinti pas notarą. Atitinkamus dokumentus taip pat turėsite perduoti Registrų centrui.

Apibendrinimas

Miško pardavimas – ilgas ir sudėtingas procesas. Jei nesate profesionalus miškininkas ir neturite patirties miško pardavime, galite lengvai apsigauti ir mišką parduoti žemiau rinkos kainos. Tačiau atitinkamai pasiruošus ir bendradarbiaujant su patikima miškininkystės ar miškų supirkimo įmone, įmanoma mišką parduoti palyginus greitai ir brangiai. Pagrindiniai miško nuosavynės pardavimo žingsniai – suprasti visus teisinius miško pardavimo reglamentus, kuriuos didžiąja dalimi numato Nacionalinė miškų tarnyba, priimti sprendimą kaip mišką parduosite (skelbimu, supirkėjams, kitoms miškininkystės įmonėms ar aukciono būdu) ir tiksliai nustatyti miško kainą. Tuomet lieka lengviausia dalis – suradus pirkėją susitarti dėl sėkmingo sandorio ir dokumentų patvirtinimo pas notarą.