Vazos – subtili ir finkcionali namų dekoracija

Vazos – tai dekoratyviniai indai naudojami gėlėms, augalams ar kitokioms namus praturtinančioms dekoracijoms laikyti. Dažnai vazos yra laikomos tik dėl funkcionalumo – gėlėms pamerkti. Tačiau visai užmirštama ir jų dekoratyvinė vertė be gėlių, kuri taip pat gali būti erdvės akcentas. Dekoratyvinės vazos dažnai būna įmantresnių formų ar raštų, kurie yra derinami prie bendro interjero. Tačiau net ir paprastai atrodanti vaza gali tapti namų puošmena.

Vazų istorija

Vazų istorija siekia dar senovės laikus, kuomet jos buvo naudojamos ne tik gėlėms laikyti, bet ir įvairiems skysčiams ar tiesiog kaip dekoracija. Seniausias žinomas vazas gamino senovės egiptiečiai. Jų vazos buvo kuriamos iš molio ir dekoruojamos įvairiais tų laikų motyvais ar net nupasakodavo istorijas. Senovės graikai ir romėnai vazas dažniausiai gamino iš bronzos ar marmuros, kad būtų galima sukurti kuo įdomesnį dizainą. 

Ir nors tokios vazos mena senus laikus, ir dabar yra naudojamos panašios medžiagos. Vis dar galima atrasti molinių ar marmuro vazų. O tobulėjančios technologijos ir didėjanti fantazija leidžia sukurti vis įdomesnius kūrinius. Šiandien populiarios vazos yra gaminamos iš stiklo, keramikos, metalo ar plastiko. Tačiau galima atrasti ir vazų pagamintų iš kitokių medžiagų, kurios taip pat puikiai atlieka savo funkcijas ir yra patvarios. 

Įdomūs faktai apie vazas

Dažnai vazas laikome kaip namų puošmena ar gėlių pamerkimo vieta, tačiau senovės laikais vazos buvo naudojamos ir kaip laidojimo objektai. Pavyzdžiui, senovės Egipte vazos dažnai buvo dedamos į kapavietes, jose buvo sudedamas maistas ir gėrimai mirusiajam. Tuo pačiu tikslu vazos buvo naudojamos ir senovės Graikijoje bei Romoje. Kitas įdomus vazų panaudojimas senovės laikais – kvepalų ar kitų kvapnių aliejų talpykla. 

Kaip pasirinkti tinkamą vazą?

Renkantis vazą, reikia atsižvelgti į keletą pagrindinių aspektų. Pirmiausia pagalvokite apie vazos paskirtį. Ar jis bus naudojamas šviežioms gėlėms, ar kaip dekoratyvinis elementas? Jei planuojate vazą naudoti šviežioms gėlėms, atsižvelkite į vazos dydį ir formą, kad įsitikintumėte, jog joje tilps tokio tipo gėlės, kurias norite merkti. Taip pat turėtumėte atsižvelgti ir į vazos medžiagą. Stiklinės vazos yra populiarus šviežių gėlių pasirinkimas, nes jos leidžia gėles pamatyti iš visų pusių. Keraminės vazos taip pat yra geras pasirinkimas, nes jos yra įvairių spalvų ir stilių, kurios lengvai gali būti pritaikomos prie namų interjero.